Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čína. POMOC! – Str. 2

Wingdings jazyk – Str. 3

Ve vesmíru – Str. 4,5,6

Smutné události – Str. 7

 

 

 

 

 

 

 

 

POZOR! PRILOHA LISTEK NA Dr. EVE 3!

Čínské otřesy přehradily řeky. Hrozí protržení závalů

Lidé se snaží z trosek svých domů vyhrabat nepoškozené věci. Zemi však hrozí další nebezpečí: následné otřesy a protržení přehrad.

Pej-čchuan – Asi dva tisíce čínských vojáků se snaží v oblasti Pej-čchuan pomocí výbušnin uvolnit koryto řeky, které po zemětřesení přehradil obří zával zeminy.

Vzniklo jezero o objemu více než 128 milionů kubíků, které hrozí protržením a mohlo by způsobit zničující povodeň. Tisíce lidí byly evakuovány, informovala britská BBC.

Po uvolnění části hráze má voda odtékat postupně tak, aby neohrozila města po proudu řeky.

Podobných nádrží vznikly po katastrofálním zemětřesení před čtrnácti dny desítky.

Čínský ministr vodního hospodářství E Ťin-pching v neděli oznámil, že nádrže jsou pod kontrolou, ale situace je i nadále "hrozivá". Varoval, že během několika dalších dní se v oblasti očekávají prudké deště a některé nově vytvořené hráze by se mohly protrhnout.

Fotogalerie

Protržením hrozí i 69 původních hrází. Přes tři sta dalších je v dezolátním stavu.

Navíc stále dochází k následným otřesům. Při nejsilnějším z nich v neděli zemřelo šest lidí, tisíc dalších bylo zraněno. Několik set tisíc budov je poškozeno.

Čtěte podrobnosti: Čína se znovu otřásla, hlásí tisíc nových zraněných

Oficiální celkový počet mrtvých přesáhl 65 tisíc, dalších více než 20 tisíc lidí je stále nezvěstných. Během zemětřesení bylo zraněno přes 350 tisíc lidí. Zničeno je více než pět milionů budov.

Čínská vláda doufá, že se jí podaří zrekonstruovat region během tří let.

 

 

 

Wingdings jazyk: Rozluštění záhady Dr. Eve 2!!!

 

Zde je slovníček Wingdings, který ti pomůže odhalit tajemství tajných písmen Wingdings!

 

a  a  b b  c c  d d  e e  f f  g g  h h    i i  j j     k k

 

l l  m m  n n  o o  p p  q q  r r  s s  t t  u u  

 

v v  ww  x x  y y  z z

 

 

POZOR! JAKO PŘÍLOHA LISTEK NA Dr. EVE 3!

 

Chcete si přečíst Dr. Eve 3? Stačí si ho objednat zde vyplnit lístek a potom vystřihnout! Je to jednoduche, a stojí to jen pět korun!

 

 

Jméno:

Příjmení:

Adresa:

Věk:

Škola:

Třída:

Poplatek:   5 korun               nebo        Otázky                          Zaškrtněte!

 

 

 

Pokud ale nechcete platit, stačí odpovědět správně na tyto otázky!

 

 

 

 

1)       Co je největší hora na světě?

 

 

 

2)       Co je za největší oceán na světě?

 

 

 

3)       Co je za největší zemi na světě?

 

 

 

A teď neváhejte, jestli jste všechno doplnili, stačí vše donést Dmitrijovi Lagodiči a dostanete lístek na Dr. Eve 3!

 

 

Dr. Eve 3!!! Již brzy v prodeji u Dimy Lagodiče!

 

Sonda Phoenix zvládla těžké přistání na Marsu

Přistání sondy Phoenix v představě malíře.

Pasadena - Sonda Phoenix dokázala dvě hodiny po půlnoci našeho času úspěšně přistát na Marsu. Řídicí středisko americké kosmické agentury NASA v kalifornské Pasadeně potvrdilo, že přistávací modul překonal "sedm minut hrůzy". Tak označovali vědci průběh riskantního přistání.

Průběh přistání posuzovalo řídicí středisko z vysílaných dat s patnáctiminutovým zpožděním, protože tak dlouho nyní letí signál z Marsu na Zemi.

Dvě hodiny poté získalo řídicí středisko údaje naznačující, že sluneční panely sondy se podařilo úspěšně rozvinout, a že i další automatické přístroje jsou zřejmě schopny pracovat. Sonda není ve spojení se Zemí přímo, nýbrž prostřednictvím dvou umělých družic, které už rudou planetu oblétají: Mars Odyssey and Mars Reconnaissance Orbiter. Ty její signály zachycují a předávají na Zemi.  

Jeden z prvních snímků povrchu Marsu poslaných sondou Phoenix.

Nyní by sonda měla na povrchu po čtvrt roku sbírat údaje, z nichž by se vědci měli více dozvědět o tom, jestli na Marsu kdysi mohl existovat život. Či dokonce zda tam dodnes nejsou podmínky pro život alespoň nějakých odolných mikroorganismů.

Program výzkumu na Marsu budou řídit vědci z Arizonské univerzity v Tucsonu, kteří sondu pro NASA připravili. Pomáhat jim budou i jejich evropští spolupracovníci, kteří pro sondu dodali některé přístroje.

Brzdil padák a trysky

Po více než devíti měsících letu sluneční soustavou sonda dostihla Mars. Jak přistání probíhalo?

Tepelný štít přistávacího modulu musel sondu ochránit při tření o atmosféru. Ta je sice na Marsu mnohem řidší než na Zemi, ale i tak tepelný štít odolal teplotě přes 1400 stupňů Celsia.

Fotogalerie

Zhruba třináct kilometrů nad povrchem planety uvolnil přistávací modul brzdicí padák o průměru devíti metrů. Když se pak ve výšce jednoho kilometru padák odpojoval, musela sonda uskutečnit úhybný manévr, aby ji padák po přistání nepřikryl, čímž by znemožnil získávání sluneční energie a veškerou činnost sondy.

Konečnou fázi přistání zajistily brzdicí trysky. Sonda totiž neměla žádné vzdušně tlumicí vaky.

Sluneční panely sonda vysune až desítky minut po přistání, kdy už by měl sednout zvířený prach, který by na ně jinak dosedl a omezil přístup slunečních paprsků.

Obavy z balvanů se nenaplnily

Ani po dosednutí na povrch nebylo vyhráno. Mohlo se totiž stát, že Phoenix nedopadl rovně, nýbrž na nějaký balvan. Solární panely by se pak nemusely dát natočit ke Slunci a mise by neměla dostatek energie.

Stejně nepříjemné by bylo, pokud by se v těsné blízkosti sondy nacházel kámen, kvůli němuž by se nedaly sluneční panely naplno rozvinout. První zprávy ze sondy však naznačují, že nic takového se nestalo a všechna zařízení budou schopna v pořádku pracovat.

Na rozdíl od robotických vozítek Spirit a Opportunity nemá sonda pojízdná kolečka a nemůže se pohnout z místa. Oproti vozítkům však disponuje robotickým ramenem, které se dokáže zavrtat až metr pod povrch, a nemusí tedy zkoumat pouze vzorky ležící na povrchu.

Mikroskopy a osm pecí

Kamery sondy budou snímat terén, robotické rameno umožní vyvrtat vzorky z podzemí. Přístroje je pak mají analyzovat. Phoenix nese optický mikroskop i takzvaný mikroskop atomárních sil. Ten zobrazí částečky půdy o velikosti od 16 tisícin milimetru. Jiný analyzátor obsahuje osm různých pecí, které vypadají jako velké propisovačky. Celkem osm vybraných vzorků se v nich bude pomalu zahřívat na tisíc stupňů Celsia. Přístroje analyzují odpařované plyny, aby bylo možné propočítat, kolik vzorek obsahuje ledu a jaké minerály se v něm vytvořily v dobách, kdy na Marsu bylo teplejší a vlhčí podnebí.V tom spočívá hlavní poslání mise Phoenixu: zjistit, zda na Marsu mohly být v dávné minulosti podmínky pro život mikroorganismů, jak vědci předpokládají. A zda po nich nezůstaly i nějaké stopy. Či dokonce zda tu nějaké přece jenom nemohou přežívat dodnes.

 

Blázen útočí: Za mříže!

 

 


Opilý muž, který v sobotu ohrožoval v Praze Košířích manželku nožem, zaútočil i na přivolanou policejní hlídku a jednomu z policistů přeřízl šlachy na ruce.

Policista je v nemocnici, kde kvůli zranění zůstane zhruba dva měsíce. Informovala mluvčí pražské policie Eva Brožová.

Útočník ohrožoval svou manželku v bytě ve Vrchlického ulici. K incidentu vyjely dvě policejní hlídky. Muž na policistu zaútočil, když se hlídky blížily k bytu.

Další policisté poté útočníka zadrželi a převezli na záchytnou stanici, protože byl silně opilý. Muž je nyní podezřelý z trestných činů útoku na veřejného činitele a ublížení na zdraví.

Srážka vlaků v Číně: Přes 60 mrtvých, 250 zraněných!

 


Nejméně 66 mrtvých a 247 zraněných, z toho 51 vážně, si dnes ráno podle čínské státní televize vyžádala srážka dvou osobních vlaků na východě Číny.

 

 

Tragické české silnice: Za čtyři dny 17 mrtvých

Praha - Doba, po kterou policie hlásí tragické statistiky z českých silnic, se prodlužuje.

Jen během prvních čtyř dnů tohoto týdne zahynulo 17 lidí, dalších 388 osob bylo zraněno. Stejný počet obětí si vyžádal minulý týden, který byl, co se týče tragických úmrtí, pátým nejhorším. Nejvíce lidí umíralo o víkendu, kdy na silnicích zahynulo deset lidí.

Na jeden den tedy v průměru připadá čtyři až pět usmrcených. Jen v úterý však na silnicích zemřelo osm lidí. Policisté připisují vinu na smrtelných haváriích kombinaci deštivého počasí a neukázněnosti řidičů.

Tragickou bilanci mají na svědomí především řidiči na území Východočeského kraje, kde při nehodách zahynulo osm lidí. Východočeští policisté na tento vývoj budou reagovat koncem tohoto týdne vyhlášením dopravně bezpečnostního opatření.

Konkrétně v okrese Chrudim zemřely při dvou dopravních nehodách čtyři osoby. V prvním případě řidič srazil na přechodu ženu a její malé dítě, v druhém řidič bez řidičského oprávnění naboural do stromu. Další čtyři osoby zahynuly při jedné nehodě na Trutnovsku. Jednalo se o občany Polska.

Od 19. do 22. května se stalo celkem 2 054 dopravních nehod.

Během předběžných údajů za prvních 22 květnových dnů na silnicích zemřelo 64 lidí, což je o 14 osob více než loni ve stejném období.

Ke zvýšenému počtu dopravních nehod dochází také v souvislosti se změnou počasí, kterou meteorologové avizují na nadcházející dny. Policie proto žádá řidiče o maximální soustředěnost na jízdu. Zároveň se obrací i na chodce a cyklisty s žádostí, aby se na silnicích chovali ukázněně a odpovědně.

Soutěž X!

Vítejte v soutěži X. V této soutěži můžete vyhrát velké peníze. Stačí se probíjet otázkami, na které na rozdíl od soutěže o Dr. Eva nemůžete používat nějakou pomoc (Rodiče, Internet…). Soutěž X se bude konat ve středu, 30.5.08 u Dimy v pokoji. Můžete vyhrát až 10Kč!

Více informací na www.dimdim.estranky.cz                     

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář